çatlak tedavisi neslihan doalr

Çatlak tedavisi, erkeklerde ya da kadınlarda vücutlarının belirli yerlerinde çeşitli sebeplerden oluşan çatlakların yok edilme ya da daha az belirli olması gibi süreçlerini kapsamaktadır. Cilt yüzeyinde oluşan çatlaklar genelde kadınların vücutlarında daha fazla ortaya çıkmaktadır. Erkeklerde de vücutlarının belirli başlı bölgelerinde ortaya çıktığı görülür.

Global dünyada güzellik algısı tüm kadınların en büyük dertlerinden biri olduğundan, uğraş verdikleri güzellik kıstaslarını baltalayacak çatlak görüntülerini görmekten oldukça mutsuz olmaktadırlar. İlerleyen yaşlarda ya da genç yaştan itibaren bazı koşullar nedeniyle ortaya çıkmaya başlayan bu çatlakların önüne geçebilmek için her türlü tedavi denenmektedir.

Çatlak nedenleri konusunda örnek verilecek olursak; aşırı derecede kilo alıp verme(sıklıkla), ergenlik döneminde birden aşırı gelişim gösterme, hormonal değişiklikler ve hamilelik süreci gibi kıstaslar çatlak problemiyle karşılaşılmasına neden olabilmektedir. Vücudun belirli bölgelerinde ortaya çıkan bu çatlaklar ilk önce mor ya da kırmızı renkte olup, süreç ilerledikçe ten rengine yakın şekilde beyazlaşmaktadırlar. Bu anlatılan süreçlerde çatlakların rengine bakılarak tedavi kısmının nasıl olması gerektiği belirlenmektedir.

Çatlak Tedavisine Hangi Bölgelerde İhtiyaç Duyulur?

Karın bölgesi: En çok hamilelik sonrasında kadınlarda görülen karın bölgesi çatlaklarına çözüm olarak kesinlikle ve kesinlikle çatlak tedavisi alınmalıdır. Karın yüzeyi bir anda genişlediğinden derinin kendi elastikiyetini arttırmaya yeterli vakit bulamamasından kaynaklı olarak derin ve uzun çatlaklar oluşabilmektedir. Hamilelik sonrasında da vücut olarak estetik bir görüntüye kavuşmak için çatlak tedavisine başvurulabilir.

Bel bölgesi: Belin tüm çevresinde ya da hafif üst kısmında kadınlarda ağırlıklı olmak üzere erkeklerde de çatlaklar görülebilmektedir. Bu bölgede oluşan çatlakların en büyük nedeni düzensiz bir şekilde fazla miktarda kilo alınıp verilmesidir. Oluşan çatlakların daha da fazlalaşmaması adına acil bir şekilde çatlaklara tedavi uygulanması önerilir.

Göğüs bölgesi: Göğüs derisi zaten ince ve hassas bir yapıya sahip olduğundan, meydana gelen genişlemeler(kilo alımı ve verimi dolayısıyla) ve geçirilen hamilelik süreçleri neticesiyle göğüsler çatlak oluşumuna oldukça müsait bir bölgedir. Görüntü olarak kötü bir sonuca ulaşmadan müdahale edilmesi gerekmektedir.

Çatlak Tedavisi Çeşitleri Nelerdir?

Cilt altında oluşan çatlak dokuların giderilmesi derinin yapısına ve çatlakların geldiği düzeye göre değişiklik göstermektedir. Bazı bireylerde çatlaklar tamamen yok edilebilirken, bazılarında ise belirli belirsiz izler olarak durum kurtarılmaya çalışılmaktadır. Uygulanacak tedavinin ne olacağı ve kaç seans gerçekleştirileceği konusu da yine kişinin çatlaklarının durumuna bağlı olmaktadır.

Günümüz şartlarında çatlak tedavisi uygulamaları arasında en çok tercih edilen yöntem lazerle tedavi yöntemidir. Sorunlu bölgelere uygulanan lazer ışınları, mevcut çatlakların olduğu bölgedeki bağ dokularını uyararak cildin yenilenmesine olanak sağlar ve çatlağın rengi ve belirliliği tamamen ortadan kaldırılabilmektedir.

Bunun dışında örneklendirebileceğimiz mezoterapi, micropeeling ve mikrodermabrazyon gibi yöntemler de bulunmaktadır. Mezoterapide konuyla ilgili olan iyileştirici ilaçlar ve serumlar deri altına verilerek çatlak bölgelerde azalan kolajen yapının normale dönmesi sağlanarak kırmızı ya da pembe renkteki çatlaklar yok edilmeye çalışılmaktadır.

Bir başka yöntem olan mikropeeling’te ise her yaştan kadın ve erkeğe uygulanan bir nevi deri soyma işlemidir. Soyulan deri sağlıklı ve çatlaksız olarak kendini onarmaya başladığı için çatlaklardan kurtulmak adına bazı hastalar için oldukça etkili bir yöntem olmaktadır.

Son olarak örneklendirebileceğimiz mikrodermabrazyon yöntemi ise bir çeşit alüminyum oksit içerikli tuzların cilt yüzeyine yedirilmesi şeklinde uygulanmaktadır. Tedavi sonucunda tıpkı mikropeeling işleminde olduğu gibi elastikiyeti artmış ve sağlamlaşmış bir cilt yapısının oluşturulması sağlanmaktadır.

Sizin için buradayız

Bizden Haberdar Olun
Ben kimim

Neslihan Dolar

Merhaba, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesinden 2000 yılında mezun olduktan sonra 2005 yılında Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı’nda ihtisasımı tamamladım. Yurt içi ve yurt dışında çeşitli kongre ve seminerlerde konuşmacı eğitimci ve katılımcı olarak katıldım.

Pazartesi

09.00 – 19.00

Salı

09.00 – 19.00

Çarşamba

09.00 – 19.00

Perşembe

09.00 – 19.00

Cuma

09.00 – 19.00

Cumartesi

09.00 – 19.00

Pazar

Kapalı

İletişim Bilgilerimiz

Size Yardımcı olmaktan memnuniyet duymaktayız.

BAHÇELİEVLER MAH. YAN YOL SK. NO:14/B METROPORT BUSİDENCE KAT 3 D:307 (B6 Katındna Ücretsiz Otoparkımız Mevcuttur)

Bahçelievler / İstanbul

BİZE ULAŞIN

neslihandolar@gmail.com

+90 212 441 19 99

+90 530 396 50 52

Dr. Neslihan Dolar© 2019. All Rights Reserved

Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.
Tasarım & Uygulama: Mesut Oymak

WhatsApp chat