et beni

Normal benlerin yapısından daha farklı olarak ortaya çıkan et beni, cilt tonuyla aynı olarak ya da kahverenginin tonlarında vücutta beliren bir ben çeşididir. Genelde vücudun deri yapısının üzerinde farklı boyutlarda (birkaç cm.’ye de ulaştığı görülebildiğinden) yer alan bu benler deriyle arasında ufak bir bağlantı noktası barındırır. Deri dokusunun düzensiz olarak gelişmesiyle birlikte görülebilen et beni, genelde 20’li yaşlardan sonra hem kadınların hem de erkeklerin vücudunda ortaya çıkmaktadır.

Genel hatlarıyla bakıldığında tıp dünyasında vücutta oluşabilmesi için en yaygın nedeninin genetik faktörler olduğu kabul edilmektedir. Her iki cinsiyette de eşit sıklıkla görülebilen bu benler, zaman içerisinde büyüyebilmekte ya da sayıca çoğalabilmektedir. Boyutu büyüdükçe bulunduğu bölgeye göre hem estetik olarak rahatsız hissettirebilmekte, hem de fiziken sürtünmeden vb. sebeplerden dolayı acı ve ağrı hissettirebildiğinden modern tıbbın imkanlarından faydalanılarak rahatlıkla çok kısa süren bir operasyonla alınabilmektedir.

Et Beni Neden Oluşur?

Genel olarak en yaygın sebebi az önce de değindiğimiz gibi genetik faktörlerdir. Ailesinde et beni durumu bulunan kişilerin vücutlarında et beni görülme olasılığı çok daha yüksektir. Bu ben çeşidi, vücutta deride fazlaca gelişen kan damarlarının ve kolajen liflerinin deri dışına patlak vermesi şeklinde özetlenebilir. Bu noktada da sadece genetik faktörlerden dolayı ortaya çıkma sürecinin dışında başka sebepler de ortaya çıkmaktadır.

Örneğin, gebelik faktörü ile de et beni çeşitleri vücutta ortaya çıkabilir. Çünkü kadınların geçirdikleri hamilelik süreçlerinde hormon seviyeleri çok fazla değiştiğinden vücut otomatikman et beni çıkartabilir. Bunun dışında obezite faktörü de et benleri için geçerli nedenlerdendir. Aşırı kilolu insanlarda derinin birbirine daha sık sürtündüğü bilindiğindan; koltuk altı, boyun, ense, sırt gibi bölgelerde farklı renk ve boyutlarda en benleri oluşması mümkündür.

Son olarak bu tip unsurların hiç birini yaşamamış insanlarda da görülebilen et benleri, bu tip durumlarda vücudun sürekli bir dış etkenle sürtünmesi sonucu ortaya çıkabilmektedir. Kıyafet, aksesuar gibi ürünler vücutla çok fazla sürtünme halinde olduğunda et beni ortaya çıkabilmektedir.

Et Beni Tedavisi Nasıl Yapılır?

Et beni tedavisi modern tedavi yöntemleri ile ağrısız ve oldukça kolay bir şekilde halledilebilmektedir. Bireylerin isteğine göre ister ameliyatla, ister ameliyatsız yöntemlerle tedavi uygulanabilmesi mümkündür. Ancak genelde ameliyatsız yöntem çok daha pratik ve kolay olduğu için, hastaların rahatsız oldukları et benlerini ameliyatsız olarak aldırdıkları bilinmektedir.

Ameliyatsız et beni tedavisi için küçük çaplı benlerde lazer uygulaması yapılırken, daha büyük benlerde radyofrekans yönteminin uygulanması uygun görülmektedir. Neslihan Dolar ve ekibi olarak bizler de her iki uygulamayı da başarıyla gerçekleştirdiğimizden olmasını istediğiniz çözüm aşamasını sizlerin tercihine bırakmaktayız.

Sizin için buradayız

Bizden Haberdar Olun
Ben kimim

Neslihan Dolar

Merhaba, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesinden 2000 yılında mezun olduktan sonra 2005 yılında Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı’nda ihtisasımı tamamladım. Yurt içi ve yurt dışında çeşitli kongre ve seminerlerde konuşmacı eğitimci ve katılımcı olarak katıldım.

Pazartesi

09.00 – 19.00

Salı

09.00 – 19.00

Çarşamba

09.00 – 19.00

Perşembe

09.00 – 19.00

Cuma

09.00 – 19.00

Cumartesi

09.00 – 19.00

Pazar

Kapalı

İletişim Bilgilerimiz

Size Yardımcı olmaktan memnuniyet duymaktayız.

BAHÇELİEVLER MAH. YAN YOL SK. NO:14/B METROPORT BUSİDENCE KAT 3 D:307 (B6 Katındna Ücretsiz Otoparkımız Mevcuttur)

Bahçelievler / İstanbul

BİZE ULAŞIN

neslihandolar@gmail.com

+90 212 441 19 99

+90 530 396 50 52

Dr. Neslihan Dolar© 2019. All Rights Reserved

Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.
Tasarım & Uygulama: Mesut Oymak

WhatsApp chat