mevsimsel saç dökülmesi

yapısında herhangi seyrelme olmuyorsa bu durum söz konusu kişinin saç döngüsünün hızlı ilerlemesiyle ilgilidir ve normal bir durum olarak ele alınabilir. Bu döngüdeki aksamalar bazen ani saç dökülmesi şeklinde karşımıza çıkar.

Mevsimsel Saç Dökülmesi Tedavisi İçin Neler Yapılabilir?

Özellikle mevsim geçişlerinde daha sık görülen saç dökülmesi sorunu, erkek veya kadın fark etmeksizin pek çok kişinin ortak problemidir. Saç dökülmesinin etkin tedavisi ancak doğru ve erken tanıyla mümkündür.

Bu yüzden saç dökülmesi ve seyrelmesi şikayeti olan herkesin öncelikle bir dermatoloji uzmanına giderek değerlendirilme alması önerilir. Saç dökülmesi ve saç kalitesindeki değişimin tedavisine yönelik yaklaşımda öncelikle nedene yönelik eksikliklerin giderilmesine yoğunluk verilirken, saç dökülmesi tedavisi kapsamına giren aşırı hormonal aktivitenin engellenmesine yönelik de çeşitli tedavi modelleri de mutlaka denenmektedir.

Mevsimsel saç dökülmesi kapsamında özellikle bahar aylarında yaşanan saç dökülmelerinde yeniden çıkan saçların daha kalın, daha canlı ve sağlıklı çıkması için kişiye destekleyici bakım kürleri uygulanmakta ve sorunu giderici tedavi çeşitleri uygulanmaktadır. Bu anlamda yapılan tedaviler arasında saç mezoterapisi, büyüme faktörleri, saç prp tedavisi, hücresel saç tedavileri örnek olarak gösterilebilir.

Hücresel Saç Tedavisi Nedir?

Hücresel saç tedavisi ile ense ve kulak arkasında kalan bölgede, genetik olarak hemen her zaman dirençli ve sağlıklı kalmak için kodlanmış sağlıklı ve güçlü saç köklerinden yani kişinin kendi saç kökü ve deri dokusundan özel bir hücre süspansiyonu elde edilir. Problemli saçlara sahip olan deri bölgelerine bu süspansiyonun uygulanmasıyla cansız ve zayıf saç kökünün yenilenmesi sağlanır ve daha sonraki süreçte bu alandaki saçların daha sağlıklı olması için her türlü destek uygulanmış olur. Ortalama olarak 30 dakika süren bu işlemin etkisi 2-5 yıl kadar etkili olduğundan mevsimsel saç dökülmesi sorunu konusunun da büyük oranda önüne geçilmiş olunmaktadır.

Saç Mezoterapisi ve PRP Tedavisi Nedir?

Mezoterapi, etkinliği bütün dünyada kanıtlanmış bir geleneksel tıp yöntemidir. Saç mezoterapisi saç dökülmesini durdurmak, var olan saçın kalitesini artırmak ve yeni saç çıkışlarını aktif hale getirmek için belli periyodlarla saçlı deriye uygulanan bir tedavi şeklidir.

Saç mezoterapisi ile saç gelişimi için önemli vitaminler, aminoasit, mineraller ve büyüme faktörleri ile hazırlanan özel kokteyller direkt olarak kıl köklerine iletilmekte, damar düzenleyici ajanların etkisiyle kılların daha iyi beslenmesi ve gelişmesi sağlanmakta ve androjenleri nötralize edici ajanlarla kılların minyatürizasyonu engellenebilmektedir.

PRP tedavisiyle de kanınızda dolaşan büyüme faktörü salgılayan tamir hücrelerini ayrıştırıp saçlı deriye uyguladığımızda saç kökleriniz tamir olup daha sağlıklı ve kaliteli saç çıkışı sağlanmaktadır. Böylelikle bu uygulamalar sayesinde hem mevsimsel saç dökülmesi sorununun hem de diğer saç dökülmesi problemlerinin oldukça doğal ve sağlıklı olarak önüne geçilebilmektedir.

Bu yöntemlerin diğer klasik ilaç tedavilerine göre üstünlüğü yan etki riski olmaksızın ağızdan ilaç takviyesine gerek kalmadan sorunlu bölgenin direkt tedavisi ile etkili sonuçlar alınmasıdır.

Saç Dökülmesi İçin Kullanılan Şampuanların Etkileri Nelerdir?

Öncelikle herhangi bir şampuanın saç dökülmesini kökten tedavi etmesi mümkün değildir denilebilir. Bununla birlikte dökülme sorunu yaşayan saçlar için kullanılması tercih edilen şampuanın saçın yapısına uygun olması da önemli bir konudur.

Kuru saçlar için kullanılan şampuanın diğer şampuanlara göre daha nemlendirici özellikler ve besleyici yağlar barındırması önemlidir. Yağlı saçlar için kullanılan şampuanların ise saç diplerini kurutmadan va tahriş etmeden yağ dengesini sağlaması önem taşır. Özetle saç dökülmesi karşıtı şampuan ürünlerinin kimyasal içeriklerinin fazla olmamasına dikkat etmek gerekmektedir.

Mevsimsel Saç Dökülmesi Sorunu İçin Evde Neler Yapılabilir?

Mevsimsel saç dökülmesi için yapılacaklar konusunda öncelikle bizlere yani dermatoloji uzmanlarına başvurmadan önce sizlerin evde nasıl tedbirler alabileceğinden bahsedelim. Ancak unutulmaması gereken konu; evde aldığınız tedbirlere rağmen saç dökülmeniz 1 aydan uzun sürüyorsa mutlaka zaman kaybetmeden dermatoloji uzmanına başvurmanız gerektiğidir. Çünkü hep söylediğimiz gibi “Erken tanı saç kurtarır.”

Konuyla ilgili olarak evde alınacak hafif önlemler ise şöyle;

Haftada 2 defa lavanta çayı tüketmek; hem güzel bir uyku süreci geçirilmesine ve stres kontrolünde, hem de mevsimsel saç dökülmesi sorununun azaltılmasında ve saç uzamasında etkilidir.

Mevsimsel dökülme sorunu için evde kına özü içeren doğal saç bakım ürünleri kullanabilirsiniz. Saç güçlendirici etkisi olan kına, Hindistan’da yetişen bir bitkidir.  Kına, saç PH’ını dengeleyerek saçların parlak ve güçlü görünmesinde önemli bir role sahiptir ve saçların kırılmasını engeller, nemlendirir yağlanmayı ve kepeklenmeyi de azaltır.

Aynı zamanda hazırlanacak lavanta kürünün saça uygulanması halinde kepeklenmeyi de azaltıcı bir etkisi bulunmaktadır. Demlenen lavanta yapraklarından elde edilen ılık çayı süzdükten sonra saçlı derinize 10 dakikalık masajla yedirirseniz hem masaj ile artan kan dolaşımı hem de lavanta bitkisinin etkisiyle saç kökleriniz canlanacak ve güçlenecektir. Güçlenen saçlar daha çabuk ve hızlı uzayacaktır.

Kan dolaşımını hızlandırmak ve saç köklerini canlandırmak için tatlı badem yağı, zeytinyağı, veya hindistancevizi yağı ile saç derinize masaj yapabilirsiniz. Sonrasında içeriğinde bitkisel özler ve doğal yağlar bulunan yıkama ürünlerini tercih edin. Aşırı kimyasal içeren dökülme karşıtı olan şampuanlardan kaçının. Saçlarınızı duruladıktan sonra ılık su ile masaj yapmak, kan dolaşımını artırarak mevsimsel saç dökülmesi problemi azaltmak ve saçlarınızın daha hızlı uzamasını sağlamak için oldukça faydalıdır.

Sizin için buradayız

Bizden Haberdar Olun
Ben kimim

Neslihan Dolar

Merhaba, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesinden 2000 yılında mezun olduktan sonra 2005 yılında Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı’nda ihtisasımı tamamladım. Yurt içi ve yurt dışında çeşitli kongre ve seminerlerde konuşmacı eğitimci ve katılımcı olarak katıldım.

Pazartesi

09.00 – 19.00

Salı

09.00 – 19.00

Çarşamba

09.00 – 19.00

Perşembe

09.00 – 19.00

Cuma

09.00 – 19.00

Cumartesi

09.00 – 19.00

Pazar

Kapalı

İletişim Bilgilerimiz

Size Yardımcı olmaktan memnuniyet duymaktayız.

BAHÇELİEVLER MAH. YAN YOL SK. NO:14/B METROPORT BUSİDENCE KAT 3 D:307 (B6 Katındna Ücretsiz Otoparkımız Mevcuttur)

Bahçelievler / İstanbul

BİZE ULAŞIN

neslihandolar@gmail.com

+90 212 441 19 99

+90 530 396 50 52

Dr. Neslihan Dolar© 2019. All Rights Reserved

Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.
Tasarım & Uygulama: Mesut Oymak