Göz Altı Morlukları Tedavisi

Göz Altı Morlukları Tedavisi

Göz Altı Morlukları Tedavisi

Göz Altı Morlukları Neden Oluşur?

Göz altı morlukları olarak da adlandırılan ve gözlerin alt kapaklarının altında koyu halkalar şeklinde ortaya çıkan durum, kadınlarda ve erkeklerde yaygın olarak görülür.

Sadece kozmetik bir sorundan ziyade aslında bir sağlık probleminin de göstergesi olan göz altı morlukları sıklıkla genetik yani yapısal olarak, bazen de metabolik hastalıklar, böbrek hastalıkları, demir eksikliği gibi durumlara bağlı olarak ortaya çıkabilir. Bunların yanında bazı faktörler de göz altı morluklarına sebebiyet verebilir. Bunlar;

  1. Yorgunluk ve Uykusuzluk:Aşırı yorgunluk, yeterli uyumama ya da normalden fazla uyuma göz altlarında koyu halkaların oluşmasına neden olabilir
  2. Yaş:Kişi yaşlandıkça cilt incelir ve esnekliğini kaybeder. Cilt altı yağ dokusu ve cilde esnekliğini sağlayan kolajen miktarı azalır. Sonuç olarak ise cilt altında bulunan koyu renkli kan damarları daha belirgin hale gelir ve göz altındaki alanın koyu görünmesine neden olur
  3. Göz yorgunluğu:Televizyon bilgisayar, tablet ve telefon ekranına bakmak gözlerde önemli bir gerilime neden olabilir. Bu gerginlik uzun süre devam ederse göz çevresi kan damarlarının genişlemesine yol açar. Sonuç olarak, göz etrafında ve altındaki bölgeler koyu bir görünüm alır.
  4. Alerjiler:Alerjik reaksiyon geliştiğinde vücutta zararlı madde olarak algılanan yapılara cevap olarak histaminler serbest bırakılır. Histamin salınımı gözlerde kaşıntı, kızarıklık, şişlik gibi rahatsız edici şikâyetlere neden olmaktan başka kan damarlarında genişlemeye de yol açar. Bu da nispeten ince olan göz altı cildinin altında damarların daha görünür olmasıyla sonuçlanır.
  5. Dehidrasyon:Yeterli miktarda su alınmadığında, göz altındaki ciltte donuk ve gözlerde çökük bir görünüm ortaya çıkar. Çöküklük, göz çevresindeki kemiğin cilde yakın olmasından kaynaklanır.
  6. Güneşe Maruziyet:Güneşe aşırı maruz kalma, vücutta cilde renk sağlayan melanin isimli pigmentin fazla miktarda üretilmesine neden olabilir. Çok fazla güneş özellikle göz çevresindeki cildin kararmasına zemin hazırlar.

 

Göz Altı Morlukları Tedavisi

Göz altı morlukları tedavisi için bir çok yöntemimiz bulunmaktadır. Öncelikle göz altında oluşan probleminizin altında yatan nedeni tespit ediyoruz. Daha sonra göz altı ve çevresine uygulanacak radyofrekans veya fokuslu ultrason sistemleri bölgedeki kolajenleri uyararak cildin kalınlaşması ve yenilenmesine destek oluyoruz. Yine PRP ile bu bölgeye büyüme faktörleri, tamir hücreleri, mezoterapi yöntemiyle morluk giderici ve sıkılaştırıcı vitamin ve mineraller cilt altına enjekte ederek sıkılaşma ve yenilenme sağlayabiliyoruz.

Göz altındaki sorun morluk değil de pigmentasyona bağlı ise thulium lazer ile sorununuzu çözüyoruz. Ayrıca daha yüzeysel lekelerde ise göz çevresi peelingleri de kullanabiliyoruz. Kısaca göz altı morluklarını tedavi ederken önceliğimiz nedenleri belirlemek olmalı.