Saç Dökülmesi Tedavisi

Saç Dökülmesi Tedavisi

Saç Dökülmesi Tedavisi

Saç Dökülmesi Nedir ve Neden Olur?

Saç dökülmesi mevsimsel değişiklikler, stres, demir eksikliği, hormon bozuklukları nedeniyle meydana gelebilir fakat uzun süreli saç dökülmeleri ciddi hastalığın habercisi olabilir.

Her saçın ömrü, büyüme dinlenme ve dökülme olarak kabaca üçe ayrılır. Büyüme evresi en uzun süren evredir, bu evrede saç ortalama ayda 1 cm uzar. Bu evreyi tamamlayan saç daha sonra birkaç hafta süren dinlenme evresine girer. Ortalama 2-3 hafta süren bu evreden sonra da saç dökülme evresine girecektir. Dökülme evresine giren saç, saç folikülü ile olan bağlantısını kaybeder ve 2-4 ay içinde dökülür. Bu süre, saça yapılan, tarama, fırçalama, yıkama işlemleri ile daha da kısaltılabilir ancak uzatılamaz. Bu sürenin sonunda saça hiçbir şey yapılmasa bile saç kendiliğinden kayıp düşecektir. Dökülen saçın yerine saç folikülünden yeni saç üretilir.

Bu döngü bir ömür boyu devam eder. Saçın dış görünüşünden hangi evrede olduğu anlaşılamaz ve herhangi bir zaman diliminde saçın %85-90’i büyüme evresinde, %1-2’si dinlenme evresinde, %10-15’i dökülme evresinde olur. Banyo yapılmayan günlerde “günde 100” saç teline kadar dökülmenin normal kabul edilmesinin mantığı yukarıda anlatılan saçın fizyolojisinde ileri gelir.

Eğer bu sayıdan daha fazla dökülüyorsa, banyo yaparken ele gelen saç miktarı artmışsa ya da yıkanmış kurulanmış saçı elle çektiğimizde elimize 3-5 adet saç teli geliyorsa bu durumun ciddiye alınması gerekir. Saç dökülmesinin çok farklı nedenleri olabilir.

Bunlar;

 • Genetik faktörler,
 • Cilt hastalıkları,
 • Yanlış beslenme,
 • Vitamin ve mineral eksikliği,
 • Hormonal problemler,
 • Bazı iç hastalıkları,
 • İlaçların yan etkileri,
 • Doğum sonrası saç dökülmesi,
 • Kozmetik uygulamalar,
 • Stres ve depresyon

gibi faktörler saç dökülmesine neden olabilmektedir. Önemli olan bu nedenin saptanması ve uygun tedavinin yapılmasıdır.

Saç Dökülmesi Tedavisi için Kullanılan Yöntemler

Saç dökülmesinin tek bir nedeni olmadığı gibi tedavisinin de tek bir yöntemi bulunmamaktadır. Genetik faktörlere bağlı olmayan dökülmelerde yani hastanın yanlış diyeti ve uygulamaları sonucu oluşan dökülmelerin tedavisine başlamadan önce hastanın bu uygulamalardan uzak durması gerektiğini bilmesi gerekir.

 • İlaçla Saç Dökülmesi Tedavisi
 • PRP ile Saç Dökülmesi Tedavisi
 • Saç Mezoterapisi ile Dökülme Tedavisi
 • Regenera Activa Tedavisi

İlaç Tedavisi

Saç dökülmesini önlemek ve var olan saçların kalınlaşmasını sağlayan FDA onaylı ilaçlar alanında uzman dermatologlar tarafından verilebilir. İlaç tedavisi saçların inceldiği ve zayıfladığı bölgelerde, yeni başlamış hafif-orta derecede saç dökülmesini önlemek için yararlı olabilir. İlaçların etkisi; saç sayısını arttırma, incelmiş saçları kalınlaştırma ve saçların daha fazla dökülmesini engelleme şeklinde olmaktadır.

İlaç tedavisinin başın ön ve üst bölgelerindeki tam saç kayıplarında etkisi yok veya çok azdır. Tam saç kayıplarında saç kökü hücreleri ölür ve yeni bir saç üretemez. Bu evrede yeni saç çıkarma konusunda hiçbir ilaç faydalı olmaz.

PRP ile Saç Dökülmesi Tedavisi

Senede bir defa uygulanan PRP tedavisinde, hastadan bir çay bardağı kadar kan alıyoruz ve bu kanı özel bir işlemden geçiriyoruz. Bu kandan ayırdığımız özel tamir hücrelerini problemli alanlara uyguluyoruz. Hastamızın saçları dökülen bölgelerine enjekte ediyoruz. Bu yöntem, kıl folikülleri canlı ise yeni saç çıkışını sağlıyor, saç dökülmesini azaltıp saç kıllarının kalınlaşması ve güçlenmesine yardım ediyor.

Saç Mezoterapisi

Saç mezoterapisi saçın sağlıklı büyüyüp gelişebilmesi için gerekli olan vitamin, antioksidan, mineral ve dolaşım düzenleyici maddelerin bir mikro iğneler ile saçlı deriye doğrudan enjekte edilmesi sürecini içerir. Yaklaşık olarak 1 cm aralıklarla enjekte işlemi sağlanmaktadır. Daha sonra saç derisine masaj uygulanmaktadır.

Saç Dökülmesi Nasıl Engellenir?

Saç dökülmesini engellemek ve saçların sağlıklı, parlak bir görünüm almasını sağlamak için bazı alışkanlıklardan kaçınmak bazılarını da edinmek gerekecektir. Sıralayacak olursak;

1- Yanlış Diyet Uygulamaları

Hekim kontrolünde yapılmayan her diyet vücut dengenizi bozabilir. Karbonhidrat ağırlıklı beslenme alışkanlığı yerine protein ağırlıklı beslenmeyi tercih etmeli, düzenli beslenmeyi alışkanlık haline getirmelisiniz.

2- Uyku Düzeni

Uykusuzluk, vücudun genel harmonisini bozan ve bir çok hastalığın tetikçisi olan zararlı bir alışkanlıktır. Uyku düzeninizi rutin bir alışkanlık haline getirmelisiniz.

3- Stresli Yaşam

Streste tıpkı uykusuzluk gibi insanın iç dengesini bozan bir çok fizyolojik ve psikolojik sorunun temelini oluşturan bir durumdur. Stresten uzak durarak hem saç dökülmesini hem de kaliteli yaşamı elde edersiniz.

4- Vitamin Eksiklikleri

Tüm derinin beslenmesi için bazı vitamin ve minerallere ihtiyaç duyulmaktadır.  Özellikle diyetinizde çinko, B12, bakır, folik asit içeren besinleri eksik etmemelisiniz.

5- Sigara ve Alkol

Sigara ve alkolün vücudunun tamamına zararı dokunmaktadır. Bu ikisinden uzak durmalısınız.

6- Beslenme Alışkanlıkları

Fast food tarzı beslenmeyi bırakmalı, yerine antioksidan özelliği olan meyveleri veya atıştırmalık olarak kuru yemişleri tercih etmelisiniz.

7- Saç Bakımı

Saç bakımınızı bir arkadaşınızın tavsiyesine göre değil uzman dermatologunuzun tavsiyesine göre şekillendirmelisiniz. Sizin saç tipinizi, sizin metabolizmanızı sizin saç probleminizi arkadaşlarınız değil dermatologunuz tespit edebilir.